Garść porad jak żyć zgodnie ze stylem "Lagom"- następcą "Hygge"


Jakiś czas temu pisałyśmy Wam o „Hygge”. Przypominamy na szybko, że to duński przepis na spełnione i szczęśliwe życie.  Hygge, Hygellig to również radość z bieżącej chwili i umiejętność czerpania przyjemności z drobnych rzeczy. Dla jednych będzie to lektura dobrej książki lub kubek ulubionej herbaty, dla innych z kolei, lampka czerwonego wina, w dobrym towarzystwie. Ma być prosto, ale przede wszystkim, bez pośpiechu.

Niezorientowanych i zapominalskich odsyłamy do przeczytania naszego po artykułu: http://hihaus.com/blog/blog-hihaus/10-rzeczy-ktore-sprawia-ze-twoj-dom-bedzie-hygellig

Możecie też sięgnąć po lekturę spośród dwóch bestsellerów, które w 2016 roku okazały się hitem i natchnieniem dla wielu osób i projektantów, Hygge. Klucz do szczęścia" Meika Wikinga i "Hygge. Duńska sztuka szczęścia”, autorstwa Marie Tourell Soderberg. Książki w prosty i przystępny sposób opisują tajniki bycia i życia hygellig .

Naszym zdaniem Hygge, to też naturalna reakcja na wszechobecny nadmiar rzeczy, towaru i natrętnej reklamy, którymi nierzadko jesteśmy bombardowani.

Dziś chcemy Wam opowiedzieć o nowym trendzie „Lagom”, który jest konsekwentnym następcą Hygge. Termin oznacza „tyle ile potrzeba” albo „ nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz”.


Jak widać nasze odczucia pozostają na razie niezmienne.  Nadal mamy potrzebę pozostania w stylistyce proponowanej przez duński minimalizm lub dla niektórych bardziej kojarzony jako styl skandynawski.

Lagom odnosi się podobnie jak Hygge, nie tylko do urządzania wnętrz, ale do całości życia. Jest to styl życia w równowadze, wszystko we właściwych proporcjach, nie za dużo, nie za mało. Oprócz urządzania wnętrz, Lagom obejmuje też inne sfery, takie jak moda, dieta czy ekologia. To życie zgodne z porami roku, klimatem miejsca, w którym funkcjonujemy na codzień. Lagom dużą wagę przywiązuje do świadomego wykorzystywania energii w gospodarstwie domowym, by chronić nasze środowisko naturalne.


Lagom to filozofia jak rozsądnie żyć, czerpiąc i kupując tyle, ile faktycznie potrzebujemy, a rezygnując z tego, co jest niepotrzebne. Lagom nie namawia nas do rezygnacji z komfortu, ale jest raczej podpowiedzią na jaki rodzaj komfortu postawić, z czego zrezygnować i jak rozsądnie zadbać o tę sferę, aby nie degradować naturalnych zasobów. Np. jazda elektrycznym samochodem lub rowerem, to kwintesencja komfortowego i świadomego życia wg. Lagom :)

Lagom w aranżacji wnętrz stawia na proste kolorystyczne rozwiązania. Nie oznacza to, że musisz ograniczyć paletę barw do bieli i szarości. Postaw na trzy podstawowe kolory we wnętrzu i dodaj jeden kontrapunkt, przykuwający uwagę. Jeśli chodzi o kolorystykę to wybieraj pastele. Możesz też użyć trzech bardziej monochromatycznych kolorów i dodać jeden zdecydowany kolor- dodatek.  Zrezygnuj ze zbytniego dekorowania ścian.Wybieraj naturalne drewno, lniane zasłony i miękkie, pluszowe tapicerki, zamiast sztucznych materiałów  i lśniących powierzchni.  Postaw na dobre, proste i skandynawskie wzornictwo. Zrezygnuj z pałacowego przepychu.  Jeśli jednak lubisz i chcesz użyć złotych lub mieniących się dodatków, postaw na większe dwa lub trzy elementy w tym stylu, ale wybieraj raczej lekko przykurzone i nie aż tak świecące odcienie starego złota i srebra. Doskonałym uzupełnieniem Lagom, będą wszelkie industrialne elementy, wykonane ze stali i metalu.Najlepiej jak przypominają lub wręcz są wyciągnięte ze strychu, a następnie odświeżone. Postaw na niebanalne oświetlenie, zorganizuj kilka dobrze oświetlonych miejsc w pokoju: miejsce do pracy, wypoczynku oraz spotkań towarzyskich. Dodatkowo zadbaj o ciepło i oświetlenie dekoracyjne. Kominek i świece podobnie jak w stylu Hygge, to nieodłączne elementy wystroju. Recykling mebli oraz dodatków to podstawa Lagom. Mieszaj też i łącz stare z nowym, zachowując, wyżej wymienione, zasady kolorystyczne. Ceramika w stylu z lat 60-tych i 70-tych, będzie świetnym dopełnieniem i uzupełnieniem wystroju Lagom.Lagom to również harmonia między światem industrialnym, a naturą. Wprowadź do wnętrza zielone rośliny, dodaj motywy dekoracyjne, z zielonym akcentem lub grafiki ze zwierzęcym deseniem. Jeśli kochasz ciemne i industrialne wnętrza, prawdziwe rośliny wertykalnego ogrodu lub ściana kaktusów w doniczkach, ocieplą klimat i przełamią kolorem post fabryczny look. 

 hihaus.com