Podsumowanie trendów w 2018!


Po pierwsze kolor! Od kilku sezonów zagościł w swojej mocnej i zdecydowanej odsłonie. Rok 2018 nie pozostanie gorszy i także lansuje intensywne barwy. W meblach do których, dołączyły i zabudowy biurowe dominują ultramarynazieleń vintage i oraz paleta odcieni ochry i bordo. Dodatkowo jeszcze intensywniej zadomowił się róż oraz mocna czerwień. Ta ostatnia występuje w połączeniu dość trudnym, bo z fioletem, który, nie jest łatwy w aranżacji. Bezpieczniej używać go w dodatkach, dla odważnych  mała inspiracja z targów w Sztokholmie:) 


Przeważają tkaniny miękkie, aksamitne i welurowe, o pluszowym wykończeniu, na których kolor zyskuje dodatkowy blask!W 2018 r. styl Hygge i Laggom odchodzą do lamusa! Być może tylko na jakiś czas, jak to w modzie bywa.

Oba te trendy wyparł japoński Wabi-Sabi, który stawia na naturę i surowość bardzo niedoskonałych z pozoru przedmiotów. Owa niedoskonałość jest jednak autentyczna, wynika z zawiłej i bogatej historii obiektu oraz z tzw. "zęba czasu”.

Przedmioty o nieregularnej, wręcz niedokończonej surowej powierzchni, to cecha charakterystyczna stylu, rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni.

UNC


Do tego należy dodać wszystko co naturalne i estetycznie surowe. Naturalne faktury, nierówne, organiczne formy np. w ceramice i porcelanie oraz tkaniny w stonowanej gamie kolorystycznej.

UNC


Nie opuszcza nas również prawdziwa natura, która od zeszłego sezonu szturmowała w postaci żywych roślin oraz jako deseń w dodatkach wnętrzarskich, takich jak obrazy, dywany i tkaniny. Roślinność jest wciąż bardzo aktualna i modna, a dodatkowo występuje teraz w wersji kolorowej na tapetach, jako wyrazisty motyw kwiatowy, wciąż jest aktualna na wzorzystych tkaninach oraz dywanach. Rok 2018 to niesłabnący tryumf trendu eko!


Na koniec opisywany przez nas wcześniej powrót do lat 50-tych i 60-tych! Klasyka i radość dekorowania  w stylu Mid Century. Dominują w nim geometryczne wzory, organiczne krzywizny i proste linie. Przedmioty maja przede wszystkim spełniać swą funkcję, dopiero potem akcentowany jest ich wygląd. Meble są zwykle niewielkie, proste i dające się dowolnie aranżować.


W stylu Mid Century przeplatają się wzajemnie materiały takie jak drewno i stal. Występują geometryczne wzory, które w tym sezonie powracają do łask w połączeniu  z blaskiem złota i mosiądzu oraz gładkie powierzchnie w szerokim spektrum kolorów od neutralnych do intensywnych barw. Cechą charakterystyczną, a obecnie bardzo trendy,  są wszelkie pionowe pikowania w tapicerce mebli wypoczynkowych.

Dutchbone


Mid Century w propozycjach oświetlenia od kilku sezonów był bardzo lansowany i powoli przenikał do estetycznej świadomości odbiorcy. W 2018 r. występuje w swej pełnej wersji. Klosze lamp ze szkła przezroczystego, kolorowego oraz matowego występują w połączeniu z metalem w różnych jego wersjach kolorystycznych, najczęściej jednak w złocie oraz odcieniach mosiądzu, wciąż jeszcze, ale coraz rzadziej w połączeniu z miedzią. Ta ostatnia częściej występuje solo w oświetleniu, meblach i dodatkach. Wciąż bardzo modny jest czarny, surowy metal

hihaus.com